СПОРТ

Рибакина прва финалистка, елиминирана Азаренка

Елена Рибакина, актуелната шампионка на Вимблдон, избори пласман во финалето на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен. Русинката која настапува за Казахстан, во првото полуфинале, ја победи Викторија Азаренка со 7:6, 6:3.

Advertisements

Првиот сет беше исклучително динамичен. Азарeнка прва направи брејк, поведе со 2:3, а Рибакина возврати со три гема дојде до 5:3, имаше и сет топка која не ја искористи. Азаренка во 11. гем имаше три брејк топки, не ги искористи, а потоа со неколку грешки и овозможи на противничката да го добие првиот сет.

Начинот на кој го загуби тај-брејкот се чини дека ја скрши Азаренка. Во вториот сет Рибакина брзо поведе со 5:2 со два брејка. Азаренка успеа да врати еден брејк, но во деветтиот гем Рибакина повторно нападна и со брејк по 101 минута избори место во финалето. Во мечот за титулата ќе ги игра против Арина Сабаленка или Магда Линет./Makfax/

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button