СПОРТ

Роберт Левандовски, спортист на годината за 2020 година

Полскиот напаѓач во редовите на Баерн Минхен, Роберт Левандовски е прогласен за спортист на годината, во изборот на новински агенции од Европа. Напаѓачот на баварците, собра 180 поени, оставајќи го зад себе возачот на Формула 1, Луис Хамилтон со 174 поени, а на третото место се најде атлетичарот Арманд Дуплантис. На овој избор, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ заврши на четвртото место, пред Надал и велосипедистите Роглиќ и Погачар.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button