ВЕСТИСВЕТ

Руски и американски претставници ќе се сретнат во Истанбул

Претставници од Русија и САД ќе се сретнат во петок во Истанбул, објави руската државна новинска агенција ТАСС, цитирајќи неименуван извор. Во извештајот се вели дека двете страни ќе разговараат за збир на „тешки прашања“, но не понуди дополнителни детали.

И руската амбасада во Вашингтон и амбасадата на САД во Москва беа значително намалени во последниве години во серија протерувањa во кои десетици руски и американски дипломати беа вратени назад во нивните матични земји. Шефот на руското надворешно разузнавање Сергеј Наришкин и директорот на американската Централна разузнавачка агенција Вилијам Барнс разговараа во турската престолнина Анкара на 14 ноември во прва директна средба на највисоко ниво меѓу двете страни откако Русија ја нападна Украина во февруари. Претходно денеска, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека в недела ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин, како и со украинскиот Володимир Зеленски со цел да се зајакне договорот за жито од Црното Море поддржан од ОН. Ердоган држеше говор на конференција во Истанбул, на која Зеленски зборуваше преку видео врска.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button