ВЕСТИСВЕТ

Руското судство ги означи организациите на Навални како екстремистички

Руското судство ги означи како „екстремистички“ организациите на опозицискиот Алексеј Навални и таа мерка овозможува нивна ликвидација и засилена репресија врз неговите приврзаници пред парламентарните избори закажани за септември. „Овие организации не само што доброволно ширеа информации што поттикнуваат омраза и непријателство кон владините службеници, туку извршија и екстремистички злосторства“, соопшти судството. Навални веднаш реагираше и рече дека нема да отстапи.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button