СПОРТФУДБАЛ

Шокантна изјава на амбасадорот на Светското првенство во Катар за хомосексуалците

Амбасадор на Светското првенство во Катар за германската телевизија ЗДФ изјави дека хомосексуалноста е „ментална болест“,  бидејќи Катар се подготвува да биде домаќин на глобалниот турнир за помалку од две недели.

Advertisements

Во интервјуто снимено во Доха и кое ќе биде прикажано подоцна во вторник, поранешниот катарски интернационалец Калид Салман се осврна на прашањето за незаконитоста на хомосексуалноста во Катар.

Калид Салман рече дека секој што доаѓа во Катар на турнирот треба да се однесува според правилата на земјата.

“Тие мора да ги прифатат нашите правила овде.

Хомосексуалноста е харам. Дали знаете што значи харам (забрането)? тој рече.

 

На прашањето зошто е харам, Калид Салман веднаш одговори: „Јас не сум строг муслиман, но зошто е харам? Затоа што тоа е ментална болест“.

 

Интервјуто потоа веднаш беше прекинато од службеник кој го придружуваше. Ројтерс контактираше со ФИФА и организаторите на Светското првенство во Катар за акција. Организаторите постојано повторуваа дека сите се добредојдени на местото на Светското првенство.

Хомосексуалноста е нелегална во конзервативната муслиманска земја и некои фудбалери изразија загриженост за правата на навивачите кои патуваат за настанот, особено ЛГБТ поединците и жените, за кои групите за права велат дека законите на Катар ги дискриминираат.

Катар е првата земја од Блискиот Исток која е домаќин на Светското првенство, но малата нација беше под голем притисок во последниве години поради нејзиниот третман кон странските работници и рестриктивните социјални закони.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button