ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Таравари: ВМРО-ДПМНЕ ќе не дистанцира од евроинтеграцискиот  пат ако продолжи со овој речник

Таравари: ВМРО-ДПМНЕ ќе не дистанцира од евроинтеграцискиот  пат ако продолжи со овој речник

Запрашан за односите со ВМРО-ДПМНЕ, у.д. претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари вечерва во емисијата „Патот Кон“ рече дека Алијанцата со текот на времето се дистанцирал од ВМРО иако згрешиле што коалицирале со ова партија.
„Ние се дистанциравме од политиките на ВМРО, бидејќи имавме соработка во градот Скопје, каде што погрешивме, но имавме политички договор за локалните избори. И за референдумот не го поддржуваме она што ВМРО сака да го организира, бидејќи тоа нé оддалечува од евроинтеграцискиот пат“, рече Таравари.
Таравари додаде дека Алијансата како партија не е против идентитетот на Македонците, но со овој говор на ВМРО, според Таравари, Македонија нема да го напушти само евроинтегративниот пат, но и македонскиот идентитет./Alsat.mk

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button