СПОРТ

Тенис – ВТА турнирот во завршна фаза

ВТА турнирот кој во моментов се одржува во Гвадалахара влезе во завршната фаза и се закажани полуфиналните натпревари. Пауло Бадоса и Марија Сакер, се последните кои обезбедија учество во полуфиналето на турнирот во Гвадалахара. Шпанката имаше сигурно прво место во групата „А“, па така во последниот меч не се трудеше и си дозволи пораз од Ига Швјонтек со 2:0 во сетови или 7:5 и 6:4 во гемови. Во директното соочување за второто место грчката тенисерка Марија Сакери ја совлада Арина Сабаленка со резултат 2:1 во сетови. Да потсетиме дека вечерва Пола Бадоса во првото полуфинале ќе се сретне со Габрине Мугуруза, а утре Марија Сакери ќе ја предизвика Анет Контевеит.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button