РЕГИОН

Трифонов ја повлече кандидатурата на Василев за премиер на Бугарија

Лидерот на партијата „Има таков народ“ (ИТН), која победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, Слави Трифонов денеска соопшти дека одлучил да ја повлече кандидатурата на Николај Василев за премиер на државата, наведувајќи дека неговата партија наскоро ќе предложи нов премиер со нов состав на влада.

Advertisements

„За премиер го предложив економистот Николај Василев, човек со искуство во политика, државната администрација и реалниот бизнис. За само три дена врз него се истурија многу погрдни зборови. Се покажа дека не е важно колку се образовани кандидатите за членови на владата“, напиша Трифонов на Фејсбук.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button