ЕКОНОМИЈАТехнологија

Цената на криптовалутите драстично се намалува

Цената на криптовалутите драстично се намалува

Денешниот ден беше море од длабоко црвено за крипто токените бидејќи главните криптовалути се тргуваа со големи намалувања, исплашени од зголемените грижи за инфлацијата. Биткоинот ја надмина границата од 25.500 долари, додека Ethereum падна под 1.400 долари. Крипто валутите се тргуваа  по најниски цени во последните  18 месеци. Падот на цената ја нагласи претпазливоста на инвеститорите за ризикот.

Avalanche падна за повеќе од 15 отсто, излегувајќи од првите 15 токени. Solana, Cardano и XRP паднаа по 11 отсто. Polkadot падна за 9 отсто.

Вкупната пазарна вредност на  глобалната криптовалута  се тргуваше нагло пониско   од 1,03 трилиони долари, што падна за повеќе од 6 отсто во последните 24 часа. Сепак, вкупниот обем на тргување со криптовалути се зголеми за над 22 отсто на 92,98 милијарди долари.

Crypto помина голем дел од викендот во минус, по петочниот извештај за ИПК кој покажа дека инфлацијата расте, рече истражувачкиот тим на CoinDCX. „Од 2023 година, очекуваме големите централни банки да ја продолжат својата траекторија на квантитативно затегнување и зголемување на стапките на политиката“.

Крипто-инвеститорите во голема мера очекуваа американската централна банка да ги зголеми стапките за половина процентен поен подоцна оваа недела во обид да ја смири инфлацијата, што ќе доведе до големо расположение за „ризик“ на пазарите“.

Експертско преземање

Најдолготрајната тест мрежа на Ethereum, Ropsten, преминува кон алгоритам за докажување на влогот. Во рок од еден ден откако излезе во живо, тест мрежата на Ethereum, Ropsten, успешно премина на PoS, соопшти WazirX Trade Desk.

Спојувањето како таков успех покажува дека програмерите се на вистинскиот пат што е големо засилување на довербата за заедницата Ethereum.

„Вработен во Terraform Labs украде 80 биткоини во вредност од речиси 2,39 милиони долари за време на колапсот на Terra’s UST и LUNA во мај. Како што се очекуваше, Terra 2.0  беше без успех“, додаде WazirX.

Глобални ажурирања

Додека некој сè уште се обидува да ја сфати Web 3, поранешниот шеф на Твитер Џек Дорси веќе излезе со Web 5. Џек Дорси најави нов крипто проект – „Веб5: Децентрализирана веб платформа“ на Твитер и лично за време на фестивалот Web3 .

Хип-хоп магнатот Џеј Зи и извршниот директор на Блок Џек Дорси се здружуваат за да го однесат Биткоинот и финансиското образование во домот на раперот од детството. Дорси го најави лансирањето на Биткоин академијата. Програмата за финансиска едукација ќе биде бесплатна за жителите кои живеат во Marcy Houses, јавен станбен комплекс во Бруклин.

Основачот и извршен директор на Binance, Чангпенг Жао, рече дека Комисијата за хартии од вредност (SEC) „поставува прашања“ за токенот за размена на BNB, но размената сè уште не е повикана.

Едвард Сноуден, познат кодош и претседател на Фондацијата за слобода на печатот, гледа поголема вредност на криптовалутите во нивната употреба отколку како инвестиција.

Технички преглед од Proassetz Exchange

Надолниот тренд на Биткоин, кој беше потврден на 5-ти јануари 2022 година, откако даде надолен пробив под шаблонот Head & Shoulder, сè уште трае.

Од 9-ти мај, трендот на БТК беше настрана и се обидуваше да добие поддршка во зоната за поддршка од  (30125-28650 $), но минатата недела успеа да даде пробив под зоната на поддршка.

Моментално трендот е надолен; сега е активна голема поддршка од 22.000 долари.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button