СВЕТ

Украина, рекорден број на заразени од ковид во еден ден

Во Украина е регистриран нов рекорд на заразени од ковид. Во земјата неколку расте бројот на заразени и на починати лица и покрај тоа што властите донесоа построги мерки.

Advertisements

Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22.415 нови случаи на коронавирус, со што е надминат претходниот рекорд од 20.341 заразени во еден ден, регистриран на 3 април.
Вкупниот број на смртни случаи во изминатите 24 часа беше исто така е рекорден, регистрирани се 546 смртни случаи. Досега во земјата која има 41 милиони жители од ковид починале околу 62.000 луѓе.

Украинските власти започнаа со заострување на мерките против ковид минатите месеци и најавија дополнителни ограничувања во последните денови. Пратениците, исто така, ја продолжија вонредната состојба што им овозможува на властите да воведат такви ограничувања до крајот на годината.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button