ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Еруптираше индонезиски вулкан, луѓето евакуирани

Најмалку 800 луѓе се евакуирани во индонезиската провинција Северен Сулавеси по повеќекратните ерупции на тамошниот вулкан Руанг, кој со денови исфрлаше лава и облаци од пепел, соопшти денеска државната вулканолошка агенција.

Вулканот, кој се наоѓа на островот Руанг, на околу 100 километри од главниот град на провинцијата Манадо, еруптираше повеќе од три пати од вторникот. Властите го подигнаа нивото на тревога на второто највисоко ниво по зголемената активност, рече Херунингтјас Деси Пурнамасари, службеничка во Центарот за вулканологија и ублажување на геолошките опасности во Индонезија (ПВМБГ).

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button