ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Најмалку петмина загинати при уривање на бина на предизборен митинг во Мексико

Најмалку пет лица загинаа, а уште 50 се повредени откако се урна бина на митинг во предизборната кампања во северната мексиканска држава Нуево Леон, изјави локалниот гувернер.

Инцидентот се случил додека централно-левичарскиот претседателски кандидат Хорхе Алварез Мајнез држел говор во градот Сан Педро Гарза Гарсија, во близина на Монтереј.

Мајнез, како што пренесува Би-би-си, не е повреден при уривањето на бината и по инцидентот е виден како разговара со поддржувачите. Повредени се неколку членови на неговиот тим.

Уривањето на бината, како што пишува Мајнез на социјалните мрежи, е предизвикано од ненадеен налет на ветер.

Директорот на мексиканскиот институт за социјално осигурување објави дека десетици луѓе се лекуваат во локалните клиники.

Мајнез на својот профил на Фејсбук напиша дека по инцидентот бил префрлен во болницата Сан Хозе.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button