ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Снежна бура ја замрзна Украина, има загинати и повредени

Десет лица загинаа, а 23 се повредени, меѓу кои две деца во снежните бури во Украина, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Игор Клименко.

Ветрови и бури ја зафатија Украина од неделата, прекинувајќи го снабдувањето со електрична енергија и блокирајќи ги патиштата, особено во јужниот дел на земјата, пренесува Ројтерс.

„Поради влошување на временските услови, 10 лица загинаа во регионите Одеса, Харков, Миколаев и Киев“, напиша Клименко на Телеграм.

Тој изјави дека без струја се 411 населени места во 11 области, а од снежните наноси треба да се извлечат над 1.500 возила.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button