МАКЕДОНИЈА

Владината делегација положи цвеќе на Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес од 1963

Делегација на Владата предводена од премиерот Зоран Заев, заедно со  првиот заменик-претседател во Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска положи цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот, што го погоди Скопје во 1963 година.

Advertisements

Поминаа 58 години од катастрофалниот земјотрес на 26 јули кој однесе 1 070 човечки животи, дополнително беа повредени најмалку три илјади лица, а околу 200 илјади скопјани останаа без своите домови.

-Денот на сеќавањето на скопскиот земјотрес е и ден кога им изразуваме благодарност на сите кои со љубов и солидарност учествуваа во споделувањето на болката со преживеаните и што учествуваа во обновата на градот. Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката, за загубата, се наведува во соопштението на Владата.

Почит кон загинатите лица во земјотресот денеска оддадоа и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, делегации од Собранието и Канцеларијата на Претседателот на Република Северна Македонија, како и амбасадори и делегации од дипломатско-конзуларните претставништва во Северна Македонија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button