ВЕСТИРЕГИОН

Во Брисел нова рунда разговори од дијалогот меѓу Косово и Србија

Во Брисел се одржува нова рунда дијалог на највисоко политичко ниво, прва по избувнувањето на насилствата на северот на Косово, кои дополнително ги заострија односите меѓу Приштина и Белград, но и меѓу Брисел и Приштина.

Во тек е средбата на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел и специјалниот пратеник на ЕУ за српско-косовски дијалог, Мирослав Лајчак, со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Тешките разговори во Брисел штотуку започнаа“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Потоа се очекува средба на европските претставници со премиерот на Косово Албин Курти, а потоа и таканаречената трилатерална средба која вклучува заедничка средба на претставниците на Европската унија (ЕУ) и лидерите на Косово и Србија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button