ВЕСТИСВЕТ

Во Британија денеска погреб на принцот Филип

Принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде погребан денес, а на церемонијата ќе присуствува само најблиското семејство поради епидемиолошки мерки.

Advertisements

Свечениот кралски погреб ќе се одржи во капелата Свети Georgeорѓи, околу замокот Виндзор.

Принцот Филип побарал скромен погреб и до погребот телото ќе биде положено во приватна капела во замокот Виндзор.

Како што е договорено, членовите на кралското семејство, вклучувајќи го и принцот од Велс, ќе чекорат зад ковчегот, а кралицата ќе отпатува одделно во капелата за да служи.

По завршувањето на службата, војводата ќе биде погребан во кралската гробница.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button