ВЕСТИРЕГИОН

Во Словенија со негативен тест или потврда за вакцина рестораните и баровите ќе служат и во затворено

Од понеделник Словенија ќе дозволи гостите во рестораните и баровите, кои се вакцинирани или имаат негативен резултат од тест не постар од 48 часа, да може да се служат и во затворени простории, а големите хотели ќе можат да примаат гости во половина од своите сместувачки капацитети.

Advertisements

Овие мерки се дел од напорите за заживување на туристичката индустрија во Словенија, но сите други ограничувања остануваат на сила.

Упатен е апел до Владата на Словенија за дополнително укинување на рестриктивните мерки за туристичкиот сектор, имајќи предвид дека епидемиолошката состојба се подобрува.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button