РЕГИОН

Во Тирана заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Во Тирана заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

По повод 110-годишнината од независноста на Албанија, во Собранието на Албанија во Тирана ќе се одржи заедничка свечена седница на албанскиот и на косовскиот парламент.

Advertisements

На почетокот на седницата пред пратениците ќе се обратат претседателката на Собранието на Албанија, Линдита Никола и претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца.

По нив ќе зборуваат премиерите на Албанија и Косово, Еди Рама и Албин Курти, како и шефовите на пратеничките групи.

Одбележувањето на 110-годишнината од независноста на Албанија ќе биде придружено со културни и други активности.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button