СВЕТ

Втор напад со нож во Сиднеј за 48 часа, насилник нападнал свештеник пред олтарот

Епископ и неколку верници беа нападнати во уште еден напад со нож што го потресе Сиднеј. Епископот Мар Мари Емануел проповедал во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли на западниот дел на Сиднеј кога маж облечен во црно се приближил до олтарот и наводно го избодел повеќе пати, пишува Дејли мејл.

Застрашувачката снимка од инцидентот, која беше емитувана во живо на страницата на црквата Јутјуб, го прикажува владиката Емануел како неуспешно се обидува да се одбрани додека напаѓачот го удира по глава. Се слушна плачот на верниците кои притрчаа на помош на нападнатиот владика.

Според првичните информации, во тепачката што следела биле повредени уште најмалку двајца верници. Целиот настан се случи само 48 часа откако шест лица беа убиени во напад со нож во трговскиот центар „Westfield Bondi Junction“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button