ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Заев: Не очекувам прашањето со Бугарија да се реши до 22 јуни

Премиерот Зоран Заев не очекува прашањето со Бугарија да се реши до 22 јуни, и земјата да го продолжи процесот на интеграција со започнување преговори. Заев рече дека не сака да ги зголемува очекувањата, но ќе продолжи со состаноците со властите во Софија. Тој вели дека причината за ова е фактот дека Бугарија има техничка влада и нема парламент, и се подготвува за изборите на 11 јули. Но, според Заев, нема штета да се постигне договор што ќе го потврди следната политичка влада или парламент во Бугарија. За време на Самитот на НАТО во Брисел, Заев се состана со светските лидери Бајден, Меркел, Макрон, Санчез и други, кои, според него, даваат уште еден поттик за процесот на интеграција. Исто така во Брисел, Заев се состана со бугарскиот претседател Радев и најави уште една средба во Софија во четврток.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button