17 persona lëndohen nga përplasja e trenit në Itali

17 persona lëndohen nga përplasja e trenit në Itali

Një aksident që përfshin dy trena në linjën hekurudhore Bologna-Rimini pranë Faenza vonë të dielën shkaktoi lëndimin e 17 personave.

Asnjë nga njerëzit nuk u lëndua rëndë. Hetuesit po përpiqen të zbulojnë shkakun e përplasjes me shpejtësi të ulët mes një treni me shpejtësi të lartë dhe një lokomotivë rajonale që po udhëtonin në të njëjtin drejtim.

Operatori hekurudhor Trenitalia tha herët të hënën se trafiku në rrjetin e shpejtësisë së lartë ishte kthyer në normalitet pas disa orësh ndërprerje të shkaktuar nga përplasja.

LEXO EDHE:

Back to top button