​26 të burgosur arratisen nga burgu i Libanit

​26 të burgosur arratisen nga burgu i Libanit

Njëzet e gjashtë të burgosur u larguan nga një burg në Libanin perëndimor të hënën, sipas mediave lokale.

Pushimi nga burgu u zhvillua në Luginën Bekaa, ku shumica e të arratisurve u dënuan për akuza për trafik droge dhe armësh, njoftoi Agjencia Kombëtare e Lajmeve.

Autoritetet libaneze nuk kanë dhënë ende një deklaratë zyrtare për pushimin nga burgu.

Burgjet janë të mbipopulluara në Liban mes një krize ekonomike mujore që ka kapluar vendin arab.

Kriza ka degraduar më tej burgjet tashmë të mjerueshme të Libanit, me kushtet e këqija dhe mungesën e kujdesit mjekësor duke shkaktuar rregullisht trazira dhe trazira në burgje./AA

LEXO EDHE:

Back to top button