27 të vdekur nga zjarri që përfshiu një ndërtesë në Indi

Zjarri ka përfshirë një ndërtesë zyre katërkatëshe në Delhi, duke lënë të vdekur të paktën 27 persona dhe të plagosur të paktën 12 të tjerë, kanë bërë të ditur shërbimet e urgjencës, raporton BBC të shtunën.

Më shumë se 70 persona ishin në ndërtesë kur filloi zjarri derisa policia theu xhamat dhe përdori litarë për të shpëtuar njerëzit.

Rreth 20 makina zjarrfikëse u përdorën për të shuar zjarrin pranë stacionit të metrosë Mundka në perëndim të kryeqytetit të Indisë.

Zjarrin mendohet se e ka shkaktuar një qark i shkurtër. Mediat indiane raportojnë se janë bërë dy arrestime.

Duke shprehur ngushëllimet e tij për humbjen e jetëve, kryeministri Narendra Modi premtoi 2,580 dollarë për të afërmit si kompensim për çdo vdekje.

LEXO EDHE:

Back to top button