6 parti opozitare dalin me një kandidat të vetëm kundër Erdoganit

6 parti opozitare dalin me një kandidat të vetëm kundër Erdoganit

Një aleancë e formuar nga gjashtë parti opozitare në Turqi ka njoftuar se Kemal Kilicdaroglu do të jetë kandidati që do të sfidojë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e planifikuara për 14 maj.

“Kandidati ynë i përbashkët për president në mandatin e 28-të të Parlamentit dhe zgjedhjet e 13-të presidenciale që do të mbahen në vitin 2023 si drejtues të partive politike që përbëjnë Aleancën e Kombit është zoti Kemal Kılıçdaroğlu”, thuhej në deklaratë, pas orësh dhe takimesh intensive.

Qytetarët që prisnin përpara selisë së PS-së i pritën drejtuesit me parullat “Së bashku do të fitojmë” apo “Shpresa e popullit Kılıçdaroğlu”.

74-vjeçari Kilicdaroglu është kreu i CHP, partia më e madhe opozitare në Turqi, një forcë politike e qendrës së majtë, nacionaliste dhe laike, e themeluar nga babai i Republikës Turke, Mustafa Kemal Ataturk.

LEXO EDHE:

Back to top button