7 përfitimet e panxharit për shëndetin tonë: E quajnë super perime, por duhet të dini si ta përgatisni

7 përfitimet e panxharit për shëndetin tonë: E quajnë super perime, por duhet të dini si ta përgatisni

Panxhari konsiderohet si një nga perimet më të shëndetshme.

Presioni më i ulët i gjakut dhe performanca më e mirë atletike janë vetëm disa nga përfitimet e kësaj perime të pasur me folate.

Megjithatë, ka një truk në procesin e përgatitjes së panxharit. Për të përfituar sa më shumë nga panxhari, duhet t’i konsumoni të papërpunuara ose të zgjidhni lëngun, si dhe pjekjen në vend të gatimit.

Panxhari është një lloj perimesh që njihet për shijen dhe aromën e tokës.

Shumë njerëz i quajnë superushqime për shkak të profilit të tyre të pasur ushqyes.

Panxhari është shumë i shëndetshëm, i ushqyeshëm dhe plot me vitamina esenciale, minerale dhe komponime bimore, shumë prej të cilave kanë veti medicinale.

Për më tepër, ato janë të shijshme dhe të lehta për t’u shtuar në dietën tuaj. Këtu janë tetë përfitimet e bazuara në fakte të panxharit, plus disa mënyra të shijshme për të rritur marrjen tuaj.

1. Është i pasur me lëndë ushqyese dhe me pak kalori
Panxhari është plot me vitamina dhe minerale, por me pak kalori dhe yndyrë. Është gjithashtu një burim i mirë i disa lëndëve ushqyese kryesore, duke përfshirë folatin, manganin dhe bakrin.

2. Mund të ndihmojë në ruajtjen e presionit të gjakut
Panxhari përmban një përqendrim të lartë të nitrateve, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.Kjo mund të çojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

3. Mund të përmirësojë performancën atletike
Ngrënia e panxharit mund të përmirësojë performancën atletike duke përmirësuar përdorimin dhe qëndrueshmërinë e oksigjenit.Për të maksimizuar efektin e tyre, konsumojeni 2-3 orë para stërvitjes ose garës.

4. Mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit
Panxhari mund të ketë një sërë efektesh anti-inflamatore, megjithëse nevojiten kërkime të mëtejshme njerëzore.

5. Mund të përmirësojë shëndetin e tretjes
Panxhari është një burim i mirë i fibrave, i cili favorizon funksionimin e mirë të sistemit tretës dhe redukton rrezikun e disa gjendjeve kronike shëndetësore.

6. Mund të mbështesë shëndetin e trurit
Panxhari përmban nitrate, të cilat mund të rrisin qarkullimin e gjakut në tru dhe të përmirësojnë funksionin njohës.Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime në këtë fushë.

7. Mund të ketë disa veti antikancerogjene
Disa studime tregojnë se disa përbërës që gjenden te panxhari mund të kenë veti kundër kancerit. Megjithatë, nevojiten kërkime të mëtejshme për të kuptuar më mirë këtë marrëdhënie të mundshme.

LEXO EDHE:

Back to top button