7 problemet shëndetësore që nuk po ju lejojnë të bini në peshë

7 problemet shëndetësore që nuk po ju lejojnë të bini në peshë

Të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetit tregojnë se në vitin 2016 më shumë se 39% e burrave dhe 40% e grave, 18 vjeç dhe më të mëdhenj, ishin mbipeshë. Kjo nënkupton se prej 1.9 miliardë njerëzve, mbi 650 milion ishin të obezë.

Njerëzit jo gjithmonë e fitojnë peshën e tepërt nga ngrënia e ëmbëlsirave dhe mungesa e stërvitjes. Ndonjëherë arsyet fshihen brenda trupit tonë.

Ne kemi kuptuar se cilat çrregullime shkaktojnë shtimin e tepërt në peshë dhe se kur duhet të drejtoheni te mjeku, dhe kur është koha për të shkuar në palestër.

Hipotiroidizmi

Sa më mirë të funksionojë tiroidja, aq më i mirë është metabolizmi juaj. Mungesa e hormoneve tiroide ngadalëson metabolizmin tonë. Një metabolizëm i ngadaltë mund të jetë rezultat i hipotiroidizmit.

Në fillim, hipotiroidizmi mund të ngatërrohet me lodhjen e tepërt, sepse nganjëherë ne i konsiderojmë përgjumjen, lodhjen dhe kapacitetin e reduktuar për të punuar si tregues që ne jemi duke e munduar veten.

Por duhet të jemi të kujdesshëm. A ju thahet lëkura? A janë të brishtë thonjtë dhe flokët? A përjetoni anemi, përzierje dhe kapsllëk? Ndoshta është për shkak të hipotiroidizmit: metabolizmi juaj përkeqësohet, zorrët tuaja fillojnë të punojnë më ngadalë dhe ju fitoni peshë.

Nëse i keni vërejtur këto simptoma, rekomandohet të vizitoni një mjek pasi dieta dhe ushtrimet nuk do të ndihmojnë këtu.

Prolaktinoma

Hormoni i prolaktinës është përgjegjës për funksionet normale riprodhuese dhe, tek nënat, për ushqyerjen me gji. Është gjithashtu përgjegjës për dërgimin e ushqyesve thelbësorë, në sasi të nevojshme, tek një foshnje. Kur hipofiza prodhon shumë prolaktinë, tumoret beninje mund të shfaqen (më shpesh tek gratë sesa tek burrat.)

Karakteristikat kryesore janë: sekretimi patologjik i qumështit që nuk lidhet me lindjen dhe periodat e parregullta tek gratë. Burrat përjetojnë zvogëlim të dëshirës seksuale, çrregullime mendore, probleme të syve dhe dhimbje koke. Të dyja gjinitë vuajnë nga shtimi i kilogramëve të tepërt në gjoks dhe në shpatulla.

Kjo sëmundje mund të shërohet. Kështu që nuk duhet të humbni kohë dhe të shkoni menjëherë tek një endokrinolog.

Diabeti i tipit II mellitus

Në rastin e diabetit të tipit II, ndryshe nga tipi I, pankreasi prodhon insulinë të mjaftueshme, por receptorët tanë nuk reagojnë ndaj saj dhe ato bëhen tolerante ndaj insulinës. Si rezultat, sasia e tepërt e këtij hormoni të akumuluar shkakton obezitet.

Rreziku kryesor është që kjo sëmundje mund të jetë e padukshme për një periudhë të gjatë kohore dhe mund të gjendet vetëm gjatë një analize gjaku. Karakteristikat normale të diabetit si etja e tepërt ose urinimi i tepërt mund të mos shfaqen. Por nëse keni edhe kruarje, kjo mund të jetë një arsye për t’u shqetësuar.

Insulinoma

Insulinoma e ul nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë drastike dhe kjo ndodh kur shfaqet hipoglikemia. Hipoglikemia kontribuon në urinim intensive, pasi trupi përpiqet ta rimbushë nivelin e tij të glukozës.

Nëse një person nuk ha kur preket nga hipoglikemia, mund të pësojë dridhje, takikardi dhe probleme të të folurit dhe sjelljes. Një sulm hipoglikemik është një fenomen me të vërtetë i pakëndshëm, kështu që trupi është në gatishmëri të lartë dhe të vazhdueshme për shenja të urisë dhe si rezultat, një person shton në peshë. Nëse keni këto probleme, është koha për t’u vizituar tek një mjek.

Stresi dhe depresioni

Çfarë është kortizoli dhe pse na duhet? Kortizoli është një hormon që prodhohet nga gjëndrat mbiveshkore. Kontrollon metabolizmin e karbohidrateve dhe është i përfshirë në përgjigjen ndaj stresit. Qëllimi i tij është të kursejë energjinë e trupit gjatë situatave stresuese.

Stresi kronik shkakton prodhimin e vazhdueshëm të kortizolit dhe adrenalinës. Në këtë rast, kortizoli shndërron energjinë tonë në yndyrë dhe e ruan atë.

A përjetoni lodhje, pagjumësi apo plogështi? Me siguri jeni duke rënë në depresion dhe nuk ka të bëjë vetëm me gjendjen e keqe, është një sëmundje serioze që vetëm një ekspert është në gjendje ta trajtojë.

Sëmundja e Cushing

Stresi dhe depresioni gjithashtu mund të shkaktojnë një sëmundje tjetër serioze dhe të rrallë. 10-15 nga çdo një milion njerëz vuajnë nga sëmundja e Cushing. Në këtë rast, trupi ynë ruan yndyrna rreth barkut dhe pjesa e pasme të qafës. Ndërkohë, krahët dhe këmbët tona qëndrojnë të dobëta.

Është e lehtë të identifikoni simptomat: një person përjeton tension dhe kolesterol të lartë, pagjumësi dhe oreksi i tyre mbetet i shkëlqyeshëm.

Sindromi i vezores policistike

Kur pesha e tepërt shfaqet së bashku me perioda të parregullta dhe migrene, një person ndoshta vuan nga polikistoza. Në këtë rast, pjesa e sipërme e trupit fiton peshë dhe bëhet e “rëndë”. Për më tepër, fillojnë të rriten qime të padëshiruara, shfaqen probleme të lëkurës dhe zëri bëhet më i thellë.

Arsyeja është mungesa e hormoneve seksuale. Qelizat e vezëve nuk zhvillohen siç duhet dhe mbeten të bashkangjitura në vezoret. Një në çdo 5 gra vuan nga kjo sëmundje e pakëndshme. Sidoqoftë, sëmundja është e shërueshme.

Simptomat e përshkruara në këtë artikull nuk tregojnë se vuani nga një sëmundje serioze. Por nëse vëreni disa simptoma në të njëjtën kohë, duhet të merrni masa dhe të vizitoheni te mjeku.

LEXO EDHE:

Back to top button