9 sirianë të vrarë pas shpërthimit të një mine

9 sirianë të vrarë pas shpërthimit të një mine

Nëntë civilë në Siri janë vrarë nga shpërthimi i një mine të vendosur nga militantët, raportoi më 27 shkurt media shtetërore siriane.

Kjo është tragjedia e fundit që ka prekur gjuetarët e tartufit në fshatin e shkatërruar nga lufta në vendit.

Në provincën qendrore të Hama, një minë tokësore ishte lënë pas nga militantët nën makinën e tyre, “nëntë qytetarë janë vranë dhe dy të tjerë janë plagosur… në fshatin lindor të Al-Salamijah”, tha agjencia zyrtare e lajmeve SANA.

Sipas Vëzhguesit siriane për të Drejtat e Njeriut, viktimat ishin në shkretëtirë duke kërkuar për tartuf, një delikatesë që mund të arrijë shuma marramendëse.

LEXO EDHE:

Back to top button