9 të vdekur, 15 të zhdukur pas katastrofës me anijen në Mesdhe

9 të vdekur, 15 të zhdukur pas katastrofës me anijen në Mesdhe

Nëntë persona kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë të zhdukur pas mbytjes së anijes së fundit me emigrantë në Mesdheun jugor të mërkurën vonë.

Viktimat përfshijnë një vajzë që konsiderohet të jetë e moshës nga katër deri në tetë.

Roja bregdetare italiane arriti të shpëtojë 22 persona në një operacion në zonën malteze të kërkim-shpëtimit. Të mbijetuarit dhe trupat e viktimave u dërguan në Lampedusa, ishulli më jugor i Italisë dhe destinacioni i barkave të emigrantëve nga Afrika e Veriut. Gjashtë nga të mbijetuarit janë në spital.

Kushtet e trazuara të detit, me dallgë mbi dy metra të larta, po ndërlikojnë në kërkimin për personat e zhdukur, tha të enjten roja bregdetare. Varka mbante 46 persona nga Guineja, Burkina Faso, Mali, dhe Bregu i Fildishtë. Varka u nis nga Sfax në Tunizi të dielën. /ANSA

LEXO EDHE:

Back to top button