A e dini pse dielli na bën kaq të lodhur?

A e dini pse dielli na bën kaq të lodhur?

Pak rreze dielli sigurisht që ka përfitimet e saj, por shumë kohë në diell mund të na bëjë të ndihemi plotësisht të lodhur.
Pse?

Faktorë të shumtë janë në lojë kur trupi juaj punon jashtë orarit për t’ju mbajtur të qetë.
1. Dehidratimi: “Ekspozimi ndaj diellit rrit temperaturën e trupit tuaj, gjë që mund të çojë në djersitje dhe humbje të lëngjeve dhe elektroliteve si natriumi, kaliumi dhe magnezi”. “Dehidratimi dhe humbja e elektroliteve mund të shkaktojnë lodhje, pasi këta përbërës janë të nevojshëm për prodhimin e energjisë.”

2. Djegia nga dielli: “Djegia nga dielli rezulton në inflamacion të lëkurës. Kjo bën që trupi të shpenzojë më shumë energji në procesin e shërimit, gjë që mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të lodhur”.

3. Pakësimi i lëndëve ushqyese: “Shpenzimi i kohës në diell rrit përdorimin e energjisë dhe metabolizmin, gjë që mund të zbrazë rezervat e trupit tuaj të ushqyesve dhe mineraleve thelbësore dhe të kontribuojë në lodhje”.

4. Ekspozimi ndaj nxehtësisë: “Për shkak se ekspozimi në diell rrit temperaturën e trupit tuaj, trupi juaj duhet të punojë më shumë për të mbajtur një temperaturë të brendshme të qëndrueshme, e cila mund të rezultojë në lodhje”.

5. Presioni i ulët i gjakut: “Nxehtësia shkakton zgjerimin e enëve të gjakut, gjë që mund të ulë presionin e gjakut dhe të çojë në ndjenja lodhjeje ose marramendjeje”.

6. Rrezatimi UV: “Rrezatimi UV nga dielli mund të dëmtojë ADN-në në qelizat e lëkurës suaj, duke shkaktuar një përgjigje inflamatore”, thotë Sarah. “Trupi i përgjigjet dëmtimit duke nisur procese riparimi që kërkojnë energji. Kjo rritje e shpenzimeve të energjisë mund të çojë në ndjenja të lodhjes.”

Këshilla më poshtë për të luftuar lodhjen e shkaktuar nga dielli.

1. “Hidratoni mirë para, gjatë dhe pas kohës në diell. Pini lëngje në intervale të rregullta edhe nëse nuk keni etje”.
2. “Bëni pushime në hije ose zona të freskëta. Kjo i jep trupit tuaj një pushim nga nxehtësia e rrezeve të diellit direkte dhe sigurohuni që të lejoni pushim dhe rikuperim adekuat pas ekspozimit të zgjatur në diell”.

3. “Përdor një krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë. Regjistroni për një SPF prej të paktën 30 për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimi UV”. “Riaplikoni çdo dy orë ose më shpesh nëse jeni duke notuar ose duke djersitur.”

4. “Aplikoni aloe vera ose një locion hidratues. Kjo qetëson çdo djegie nga dielli dhe ndihmon në procesin e shërimit”.

5. “Dëgjoni trupin tuaj. Kushtojini vëmendje shenjave të lodhjes, marramendjes ose mbinxehjes dhe merrni masa menjëherë për t’u freskuar dhe hidratuar, “thotë Sarah. “Nëse e dini se do të kaloni shumë kohë në diell, planifikoni përpara duke kontrolluar indeksin UV dhe duke u siguruar që do të keni akses në ujë dhe hije.”

6. “Ushqejeni trupin tuaj me ushqime të pasura me antioksidantë. Manaferrat, arrat dhe perimet me gjethe jeshile ndihmojnë trupin tuaj të riparojë çdo dëm nga ekspozimi ndaj ultravjollcës”.

LEXO EDHE:

Back to top button