A e kanë humbur rusët betejën për Kharkovin?

A e kanë humbur rusët betejën për Kharkovin?

Trupat ruse po heqin dorë nga një qytet tjetër ukrainas, nga Kharkovi. Pretendohet se ato po tërhiqen pas javë bombardimesh dhe një përpjekjeje të dështuar për ta rrethuar atë, raportojnë mediat britanike.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se rusët po tërhiqeshin nga qyteti në verilindje të vendit, duke u fokusuar në ruajtjen e rrugëve të furnizimit, pasi forcat e Kievit dhe Moskës u përfshinë në një betejë të ashpër për zemrën industriale lindore të vendit.

Ushtria ruse në vend të kësaj do të përqendrohet në nisjen e sulmeve me në provincën lindore të Donetskut për të “shteruar” maksimalisht forcat ukrainase.

Instituti për Studimin e Luftës, ose një qendër kërkimore me bazë në Uashington, tha se Ukraina “duket se e ka fituar betejën për Kharkovin”.

Aty thuhej gjithashtu se “forcat ukrainase penguan trupat ruse të rrethonin, e lëre më të kapnin Kharkovin, dhe më pas i dëbuan nga afërsia e qytetit”.

Kjo do të thotë se artileria ukrainase tani mund të synojë qytetin e Vovchanskut, i cili përmban një autostradë kyçe dhe një linjë hekurudhore që furnizon forcat ruse në Donbas.

Kryetari i bashkisë së Kharkovit, Ihor Terekhov, i tha BBC-së se trupat ruse vetëm një herë kishin arritur të hynin në një pjesë të vogël të një qyteti kyç verilindor dhe nuk kishin qenë atje për një kohë të gjatë.

“Rusët bombarduan vazhdimisht Kharkuvin sepse ishin shumë afër qytetit. Tani që janë tërhequr, njerëzit po kthehen gradualisht në qytet. Ne ofrojmë ujë, gaz dhe energji elektrike për të gjithë qytetarët,” tha ai, duke shtuar se, për fat të keq, shumë banesat janë shkatërruar ose dëmtuar. “Pra, në të ardhmen do të duhet të bëjmë një rindërtim të madh”.

Guvernatori rajonal Oleh Sinegubov tha në një deklaratë në aplikacionin e mesazheve Telegram se nuk kishte pasur asnjë bombardim të Kharkovit ditën e kaluar.

Ai tha se Ukraina kishte nisur një kundërofensivë pranë Izyum, një qytet 125 kilometra në jug të Kharkovit që ka qenë nën kontrollin efektiv rus që të paktën nga fillimi i prillit.

LEXO EDHE:

Back to top button