A e keni menduar pse ndonjëherë na skuqen sytë kur fotografojmë me blic?

A e keni menduar pse ndonjëherë na skuqen sytë kur fotografojmë me blic?

Nëse keni bërë ndonjëherë një foto në grup në një mjedis me dritë të ulët, me siguri e dini se sa lehtësisht ndezja e blicit mund ta prishë figurën, pasi bebëzat e disa njerëzve mund të kthehen në të kuqe, gjë që shpesh duket rrëqethëse.

Por rezulton se ka një arsye shumë specifike pse bebëzat tuaja bëhen të kuqe në foto dhe disa njerëz sapo kanë filluar të kuptojnë se çfarë është. Për më tepër, disa janë aq të mërzitur saqë zotohen të mos përdorin më kurrë një blic, raporton Mirror.

Shkaku i nxënësve të kuq u zbulua nga Nicholas Grant në një video të TikTok dhe postoi një klip në llogarinë e tij @nicholas_grant_ duke shpjeguar faktin interesant shkencor pas fenomenit.

“Me siguri keni dëgjuar se skuqja e syve në foto shkaktohet nga blici që kërcen nga kamera, por rezulton se ajo që po ndodh në të vërtetë është pak më interesante.” Nëse jeni në një dhomë të errët, bebëzat tuaja zgjerohen shumë për të lejuar dritën dhe në këtë situatë përdorni blicin. Në rrethana normale, nëse syri juaj sheh një dritë të ndritshme, ai mbyllet. Por blici është shumë i shpejtë që nxënësi të reagojë. Një bebëzë e hapur shkakton skuqje të syve. “Kjo është arsyeja pse disa kamera kanë një blic të dyfishtë – njëri për të mbyllur bebëzën dhe tjetri për të bërë fotografinë,” shpjegoi ai.

Tani që kuptojmë se çfarë i shkakton bebëzat e kuqe, mund t’i përgjigjemi pyetjes më të rëndësishme – pse e kuqe? Epo, kjo është ajo që i habiti njerëzit, sepse Nicholas shpjegoi se toni i kuq shkaktohet nga enët e gjakut në sytë tanë.

“Rezulton se ngjyra që po shihni është në fakt një blic që ndriçon pjesën e brendshme të syve tuaj dhe merr një pamje të kuqe për shkak të enëve të gjakut në sytë tuaj”, shtoi ai. Por sipas Akademisë Amerikane të Oftalmologjisë, të shohësh të kuqe kur bën fotografi me blic të ndezur është në të vërtetë një gjë e mirë – sepse kjo do të thotë që sytë tuaj janë të shëndetshëm.

“Refleksi i kuq ndodh kur blici i kamerës ndriçon retinën e pasur me gjak. “Nëse sytë shikojnë drejt e në lentet e kamerës dhe ngjyra e reflekseve në të dy sytë është e kuqe, kjo zakonisht është një shenjë e mirë që retinat në të dy sytë janë të pastra dhe të shëndetshme”, thotë ai.

@nicolas_grant_Why do you get red eyes in photos?

♬ original sound – Nicolas Grant

Megjithatë, edhe duke e ditur se kjo është një shenjë e mirë, disa nga komentet në videon e Nicholas ishin ende të tmerrshme. Një person pyeti: “Pra, ne mund të shohim fjalë për fjalë brenda syve të njëri-tjetrit?!”, ndërsa një tjetër shtoi: “Është pak rrëqethëse, nuk do të gënjej”. Një i tretë gjithashtu postoi: “Vërtet e frikshme!”

LEXO EDHE:

Back to top button