A mendoni se është mirë të pish raki çdo ditë?

A mendoni se është mirë të pish raki çdo ditë?

Si çdo gjë tjetër, është shumë e rëndësishme që rakia të konsumohet në sasi normale. Mos e teproni. Rakia jo vetëm që është një rast për shoqërim më të rregullt në pub me miqtë, por është edhe shumë e dobishme për të gjithë organizmin.

Nëse gjysma më e butë ju kritikon dhe ju sulmon sepse shpesh konsumoni një gotë, dy raki, thuajini asaj këtë:

Redukton stresin – Nëse e pini në sasi të moderuar, ndikon në sistemin nervor, relakson dhe relakson trurin dhe trupin.

Nuk të shëndoshet – Është më pak kalori se të gjithë lëngjet e gazuara, e ndonjëherë edhe disa të pa gazuara. Pirja e një gote raki në ditë ul kolesterolin dhe parandalon shtimin në peshë.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të trurit dhe zemrës – Funksionon mirë për të parandaluar akumulimin e depozitave të yndyrës dhe kolesterolit në sistemin kardiovaskular.

Ndihmon në parandalimin e ftohjes – Mund të shërbejë si një shurup i shkëlqyer për kollën. Ai vret të gjitha bakteret në fyt. Efektin më të mirë do ta keni nëse e përzieni me limon dhe ujë të ngrohtë.

Për të përsëritur, rakia është e mirë për shëndetin vetëm në sasi të vogla

LEXO EDHE:

Back to top button