Milani nuk të drejtë gabimi ndaj Çellsit në “San Siro”

Humbja e ndeshjes së javës së kaluar ishte gabimi i parë në grupin e Ligës së Kampionëve dhe i dyti në sezon për “kuqezinjtë”. Sonte, Milani pret Çellsin për të provuar të shpagojë veten nga humbja 3-0 në “Stemford Brixh”. Qëllimi është që të largohen sërish blutë në renditje, të cilët barazuan me pikë kuqezinjtë pas fitores në Londër.

Një sfidë që Milani nuk mund ta humbasë, edhe falë një Salzburgu të parë në renditje dhe të vendosur për të mposhtur Dinamon e Zagrebit për ta konfirmuar veten në krye. Megjithatë, skuadra kroate do të përpiqet gjithashtu të shpagojë veten pas dy nokauteve të fundit, në një grup me dinamikë të vazhdueshme.

Milani sigurisht nuk ka një histori veçanërisht pozitive kundër Çellsit: 1 fitore, 3 barazime dhe 2 humbje. Në “San Siro”, pas suksesit në ndeshjen e madhe ndaj Juventusit, kuqezinjtë do të tentojnë të rivalorizojnë edhe veten në Ligën e Kampionëve.

Ende pa portierin Manjan, Milani konfirmon Tatarushanu në portë; Kalulu, Gabia, Tomori dhe Teo Hernandez në mbrojtje, por kujdes për Dest. Tonali dhe Benaser në mesfushë, me Kruniç, Diaz dhe Leao pas sulmuesit të vetëm Zhiru. Ndërkohë De Ketelaere nuk luan dot për shkak të një problemi muskulor.

Te Çellsi ka hapësirë për Aubamejang në sulm, Loftus-Çek në mesfushë dhe Kulibali në mbrojtje. Si zakonisht, Mendi do të jetë mes shtyllave.

Formacionet e mundshme:

MILANI (4-2-3-1): Tatarusanu; Kalulu, Gabbia, Tomori, Theo Hernandez; Tonali, Bennacer; Krunic, Brahim Diaz, Leão; Giroud.

CHELSEA (3-4-2-1): Mendy; Koulibaly, Thiago Silva, Chalobah; James, Kovacic, Loftus-Cheek, Chilëell; Mali, Sterling; Aubameyang.

LEXO EDHE:

Back to top button