Alarm në Tajvan, 37 avionë ushtarakë kinezë rrethojnë ishullin

Alarm në Tajvan, 37 avionë ushtarakë kinezë rrethojnë ishullin

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit njoftoi sot se kishte pikasur 37 avionë ushtarakë kinezë rreth ishullit. Në një deklaratë sot, ministria tha se 37 avionët kinezë që u pikasën përfshinin avionë luftarakë, bombardues dhe drone.

36 nga 37 kaluan vijën mesatare që ndan ngushticën e Tajvanit 180 km të gjerë midis ishullit dhe Kinës kontinentale. Ata po shkonin drejt “Paqësorit perëndimor” ku ndodhet aeroplanmbajtësja Shandong, “si pjesë e stërvitjeve detare dhe ajrore”, sipas të njëjtit burim.

Kina e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të marrë ishullin.

Gjatë viteve të fundit, ka rritur presionin mbi Taipei, diplomatik dhe ushtarak, dhe në maj organizoi demonstrata në shkallë të gjerë rreth Tajvanit pas zgjedhjes së  presidentit të ri Lai Ching-te, të cilin Pekini e quan një “separatist të rrezikshëm”. /abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button