Alarmon OKB: Epoka e vlimit global ka filluar

Alarmon OKB: Epoka e vlimit global ka filluar

Për shkak të temperaturave të larta Toka ka kaluar nga ngrohja në “një pikë vlimi global”, sipas sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Ai ka bërë thirrje për veprime të menjëhershme dhe radikale ndaj ndryshimeve klimatike, shkruan ANSA.

Guterres e përshkroi nxehtësinë e fortë në hemisferën veriore si një “verë mizore”.

“Për të gjithë planetin, është një fatkeqësi duke përjashtuar një mini-epokë akullnajash në ditët e ardhshme, korriku 2023 do të thyejë rekorde në të gjithë bordin. Ndryshimet klimatike janë këtu. Është e frikshme. Dhe ky është vetëm fillimi”, theksoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button