Anglia në izolim total, mbyllja deri në mes të shkurtit

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, shpalli të hënën një izolim kombëtar për Anglinë deri të paktën në mes të shkurtit, për të luftuar një variant të ri të koronavirusit, i cili sipas autoriteteve, është më ngjitës se varianti i parë.

- Advertisment -

Johnson tha se njerëzit duhet të qëndrojnë përsëri në shtëpi, si në valën e parë të pandemisë në muajin mars, por kësaj here për shkak të variantit të ri të koronavirusit i cili po përhapet në një mënyrë “zhgënjyese dhe alarmante”.

“Derisa po ju flas sonte, spitalet tona janë nën presion më të madh sesa në çdo kohë, që nga fillimi i pandemisë”, tha ai. Sipas rregullave të reja, shkollat dhe kolegjet fillore dhe të mesme do të mbyllen. Studentët e universitetit nuk do të kthehen në objekte të paktën deri në mes të shkurtit.

Të gjitha dyqanet jo-thelbësore do të mbyllen, dhe restorantet mund të ofrojnë vetëm shërbime të marrjes së ushqimit me vete.

Të hënën, në spitalet e Anglisë kishte 26.626 pacientë me COVID-19, një rritje prej më shumë se 30% nga një javë më parë. Kjo është 40% mbi nivelin më të lartë të valës së parë në pranverë.

LEXO EDHE:

Back to top button