Anija “Norwegian Sun” godet një ajsberg, po udhëtonte drejt Alaskës

Anija “Norwegian Sun” godet një ajsberg, po udhëtonte drejt Alaskës

Anija e lundrimit “Norwegian Sun” goditi një pjesë të një ajsbergu të shtunën, duke pësuar dëmtime në harkun e saj të djathtë, sipas një deklarate nga Roja Bregdetare e SHBA (USCG).

Një anëtar nga Ekipi i Rojës Bregdetare Juneau dhe zhytësit e kontraktuar vlerësuan dëmtimin në anën e përparme të djathtë dhe konstatuan se anija duhej të kthehej në Seattle, portin e saj të origjinës për riparime, thuhet në njoftim.

Sipas USCG, nuk pati të lënduar.

Anija po udhëtonte drejt akullnajës Hubbard në Alaskë kur goditi një “growler”, sipas një zëdhënësi të Norvegjisë Cruise Line (NCL).

Pas përplasjes, anija lundroi në Juneau, kryeqyteti i Alaskës ku do vlerësohet gjenjda e anijes.

LEXO EDHE:

Back to top button