Anketat janë kundër, drejtuesit janë pro

Drejtuesit e “Tokio 2020” kanë refuzuar të anulojë Lojërat Olimpike që janë paraparë të zhvillohen verën e ardhshme. Këto lojëra duheshin të organizoheshin në verën e kaluar, por u shtynë për një vit shkaku i pandemisë së “COVID-19”. Tani drejtori ekzekutiv i Tokio-s, Toshiro Muto tha se informacionet janë false dhe Lojërat Olimpike nuk do shtyhen.

“Kur këto informacione dalin në dritë, shumë njerëz ndihen të shqetësuar. Dua të them se ne nuk mendojmë kështu dhe këto artikuj janë gabim”, tha mes tjerash Toshiro Muto.

Ndërkohë, në sondazhin e fundit ka rezultuar që 35.3 për qind kanë kërkuar anulimin, derisa 44.8 për qind preferojnë shtyrjen e Lojërave Olimpike “Tokio 2020”.

LEXO EDHE:

Back to top button