Antony Blinken pas takimit në Kiev: Rusia po dështon

Antony Blinken pas takimit në Kiev: Rusia po dështon

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka folur për udhëtimin e tij në Kiev, duke thënë se ishte një shans për të demonstruar fuqishëm mbështetjen e vazhdueshme të Amerikës për qeverinë ukrainase.

Ai thotë se gjatë takimit me zyrtarët, presidenti i Ukrainës Zelensky shprehu vlerësimin e tij për udhëheqjen e Presidentit Joe Biden dhe bujarinë e SHBA-së ndaj Ukrainës.

Blinken shton se Rusia vazhdon të përpiqet të brutalizojë pjesë të Ukrainës, por ukrainasit po qëndrojnë të fortë. Ai gjithashtu thotë se Moska po dështon në qëllimet e saj të luftës, ndërsa Ukraina po ia del.

Sekretari i Shtetit thotë se një Ukrainë sovrane dhe e pavarur do të jetë shumë më e gjatë se sa është në skenë Vladimir Putin i Rusisë.

LEXO EDHE:

Back to top button