“Arkitekti” Marota mund të largohet nga Interi?!

Duke folur në një event sportiv së bashku me homologun e tij të basketbollit, Luis Skola, administratori i Interi, Marota deklaroi se do të largohet nga detyra pasi t’i skadojë kontrata në qershor 2027.

“Sektori i të rinjve është pasuria më e madhe e një klubi, veçanërisht nga pikëpamja njerëzore. Jam gjithnjë e më i bindur se sporti për të rinjtë duhet të jetë falas për të përfshirë edhe familjet e varfra, ato në të cilat fshihen kampionët”.

Praktikisht një mënyrë elegante për të mbyllur një karrierë të lavdishme si drejtues duke arritur kulmin në dy klubet më të mëdha në Itali si Juvja dhe Interi.

“Kur të mbarojë kontrata ime me Interin dhe të largohem nga klubi, do të kujdesem vetëm për lojtarët e rinj”. Ky është njoftimi i plotë që sugjeron gjithashtu se cili do të jetë aktiviteti i tij në të ardhmen. Në temën e të rinjve dhe rëndësisë së tyre në futboll, Marota u shpreh edhe më i qartë.  “Aktualisht ka shumë talente që vuajnë të dalin në pah pasi familjet nuk i mbështesin dot ekonomikisht. Që nga nevojat minimale e aq më tepër për të investuar në forcimin e tyre. Dëshiroj të bëj diçka për të ndryshuar këtë realitet”.

Për ndjekësit më të ethshëm të realitetit interist, kjo është mënyrë për të shpalosur krisjen me Stiven Zhangun. Së bashku kanë arkitektura sukseset e Interit në të kaluarën e afërt, madje edhe titullin e njëzetë mbi të cilin zikaltrit do të vënë duart sivjet.

Me sa duket administratori ka ankesa për buxhetin dhe ekuilibra e rrezikshëm në të cilët klubi ndërton çdo vit merkaton. Me sa duket, ai nuk ka dorë të lirë për lojtarët dhe kjo ndikon në cilësinë e një drejtuesi që si te Juvja, ashtu edhe në vitet e tij interiste, ka pasur te merkato pikën më të fortë.

LEXO EDHE:

Back to top button