Arrestohet Aung San Suu Kyi, ushtria e Mianmarit merr kontrollin

Ushtria e Mianmarit ka marrë kontrollin e vendit pasi arrestoi udhëheqësen de-facto Aung San Suu Kyi dhe politikanë të tjerë.

- Advertisment -

Televizioni Ushtarak njoftoi se ishte shpallur për një vit gjendja e jashtëzakonshme dhe pushteti u transferua.

Grushti i shtetit vjen pasi tensionet u rritën midis qeverisë civile dhe ushtrisë pas një zgjedhje të diskutueshme.

Myanmar, i njohur gjithashtu si Burma, u drejtua nga ushtria derisa filluan reformat demokratike në 2011.

Të gjitha pushtetet në Mianmar i janë transferuar gjeneralit Min Aung Hlaing, shefit të forcave të armatosura. Arrestimet u zhvilluan disa orë para takimit përurues të parlamentit të sapo formuar.

Nën pretekstin e pandemisë së koronavirusit, zgjedhjet “nuk ishin as të lira as të drejta”, siguroi zëdhënësi i ushtrisë gjeneral majori Zaë Min Tun në një konferencë shtypi javën e kaluar.

Ushtarët janë në rrugët e kryeqytetit, Nay Pyi Taë, dhe qytetit kryesor, Yangon.

Ushtria pretendon të ketë identifikuar raste të mashtrimit, duke përfshirë mijëra qindra vjeçarë ose të mitur midis votuesve. Disa ambasada, përfshirë atë të Shteteve të Bashkuara dhe delegacionin e Bashkimit Evropian, i kanë kërkuar Burmës që “t’i përmbahet standardeve demokratike”.

Në zgjedhjet e nëntorit, partia e Aung San Suu Kyi, fituese e Çmimit Nobel për Paqe në 1991, Lidhja Kombëtare e Demokracisë (NLD) fitoi vende të mjaftueshme për të formuar qeverinë./A2CNN

 

 

 

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button