Arrestohet në Ekuador kreu i bandës Los Lobos, gjenden armë, municione, eksplozivë

Arrestohet në Ekuador kreu i bandës Los Lobos, gjenden armë, municione, eksplozivë

Autoritetet ekuadoriane njoftuan sot se kanë arrestuar liderin e bandës së fuqishme Los Lobos, i njohur me pseudonimin Vicente, i cili akuzohet për përfshirje në vrasjen e kandidatit presidencial Fernando Villavicencio gushtin e kaluar.

Gjatë arrestimit të Vicente, dy kriminelë të tjerë u plagosën, 12 persona të tjerë u ndaluan dhe u sekuestruan 200 mijë dollarë, si dhe lloje të ndryshme të armëve dhe municioneve dhe eksplozivëve, sipas një deklarate të policisë, transmeton Reuters.

Muajin e kaluar, zyra e prokurorit të shtetit njoftoi se pesë të dyshuarit e akuzuar për përfshirje në vrasjen e kandidatit presidencial, i cili u vra në Kuito përpara zgjedhjeve, do të gjykohen.

Dy drejtuesit e Los Lobos të akuzuar për komplotimin e vrasjes së Villavicencio tashmë janë burgosur.

Villavicencio, një ish-gazetar dhe ligjvënës, u qëllua teksa po dilte nga një tubim i fushatës.

Autoritetet ekuadoriane zakonisht nuk i publikojnë emrat e plotë të atyre që ndiqen penalisht.

Los Lobos ka mijëra anëtarë dhe drejton operacione edhe brenda sistemit të burgjeve të Ekuadorit.

LEXO EDHE:

Back to top button