ATP godet turneun e Uimbëlldonit, s’ka pikë për renditjen

Për shkak të vendimit të Shoqatës Britanike të Tenisit për të mos lejuar tenistë nga Rusia dhe Bjellorusia të luajnë në turneun në Uimbëlldon, ka reguar ashpër Asociacioni i Tenistëve Profesionist, duke konfirmuar se tenistët nuk do të fitojnë pike, nëse luajnë në turneun e tretë Grand Slam.

“Vendimi i Uimbledon për të ndaluar rusët dhe bjellorusët të luajnë shtyn parimin dhe integritetin. Nuk shohim asnjë mundësi tjetër përveç heqjes së pikëve të Uimbledon nga lista e ATP-së për vitin 2022.

Rregullat tona janë atje për të mbrojtur lojtarët, vendimet e njëanshme janë një precedent i dëmshëm”, thuhet në reagimin e ATP-së.

Përveç Uimbëlldonit, janë goditur edhe turne të tjera në Mbretërinë e Bashkuar. Kështu, pikët e fituara nga turnet në Kuins dhe istborn, poashtu nuk do të llogariten. Kjo është një goditje e rëndë për Uimbëlldonin, sepse tani shumë lehtë mund të ndodh që tenistët të anulojnë pjesëmarrjen në këtë turne pasi nuk ka një stimul për të arkëtuar pikë.

LEXO EDHE:

Back to top button