Babë e bir, arrestohen nga policia për shantazhim të familjës Shumaher

Një baba dhe djali i tij qëndrojnë pas tentativës së fundit për shantazh ndaj familjes së ish-kampionit të botës në Formula 1, Mihael Shumaher, i cili u plagos rëndë në një aksident me ski në vitin 2013.

Më parë Prokuroria kishte njoftuar vetëm se po hetonte “një rast shantazhi ndaj një personi të famshëm”. Kryeprokurori Volf-Tilman Baumert shtoi se disa urdhër-arreste janë ekzekutuar në lidhje me akuzat, siç raporton “Der Spiegel”. Sipas prokurorisë, dy burra të moshës 53 dhe 30 vjeç nga Vupertali, u përpoqën të shantazhonin familjen e 7 herë kampionit të botës.

Të dy pretendonin se posedonin dosje, publikimi i të cilave nuk do të ishte në interes të familjes. Në këmbim do të kishin kërkuar një shumë prej miliona eurosh, përndryshe të dhënat do të publikoheshin në “darknet”. Sipas Prokurorisë, autorët e dyshuar të tentativës së shantazhit i kanë dërguar dosje individuale familjes Shumaher për të nënvizuar seriozitetin e kërcënimit të tyre.

Gjurmueshmëria teknike e këtyre dosjeve çoi më pas në dyshimin e babait dhe djalit të tij. Dy të dyshuarit kryesorë u arrestuan më 19 qershor në parkingun e një supermarketi në Gross-Gerau, Hesse, dhe aktualisht ndodhen në paraburgim.

“Nëse shpallen fajtorë, ata rrezikojnë një gjobë ose dënim me burg deri në pesë vjet“, tha kryeprokurori.

Kjo nuk është hera e parë që familja Shumaher vihet në shënjestër të kriminelëve. Në vitin 2017, Gjykata e Rrethit Reutlingen dënoi një 25-vjeçar me 21 muaj dënim me kusht për tentativë shantazhi. Burri i kishte kërkuar gruas së Shumaherit plot 900 mijë euro, nën kërcënimin se mund t’i ndodhte diçka fëmijëve të tij.

Muajin e kaluar, familja e Shumaher fitoi një veprim ligjor kundër një botuesi reviste që publikoi një intervistë të krijuar me Mihael Shumaher.

LEXO EDHE:

Back to top button