BBC: Rusia josh kubanezët në ushtri me oferta për paga të larta, pasaportë ruse

BBC: Rusia josh kubanezët në ushtri me oferta për paga të larta, pasaportë ruse

Dokumentet zbulojnë se Rusia ka detyruar qytetarët kubanë të hyjnë në Forcat e Armatosura Ruse me paga rreth 2,000 dollarë në muaj, përveç ofertave të pasaportave ruse brenda muajve pas nënshkrimit, zbuloi një hetim i BBC-së më 4 maj.

Sipas BBC, qindra kubanë dyshohet se janë bashkuar me Forcat e Armatosura të Rusisë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në shkurt 2022, zbulojnë rrjedhjet në internet.

Të paktën 200 emra kubanezësh u zbuluan në shtator dhe tetor 2023 nga hakerë pro-ukrainas, me BBC që konfirmoi të paktën 31 llogari, emrat e të cilëve përputheshin me të dhënat e zbuluara që dukej se ishin në Rusi ose të lidhura me ushtrinë ruse.

Hetimi i BBC-së zbuloi më tej postime në mediat sociale që sugjeronin se disa kubanë po marrin pasaporta ruse brenda disa muajsh nga regjistrimi në Forcat e Armatosura, një teori që u vërtetua nga raportet e mediave lokale që sugjeronin se shtetësia për luftëtarët kubanë të saporekrutuar do t’u jepej “në të ardhmen. .”

Kubanë të tjerë që janë shpërngulur në Rusi për të gjetur punë në industrinë e ndërtimit thuhet se janë dërguar në frontin lindor të Ukrainës. Në shtator 2023, Kuba kishte zbuluar një rrjet të trafikut njerëzor që synonte të rekrutonte njerëz për të luftuar për Rusinë, një shkelje që Ministria e Punëve të Jashtme të Kubës “e kundërshton me vendosmëri”.

Rusia vazhdon të rrisë fushatën e saj për të rekrutuar të huaj në vendet fqinje dhe punëtorë migrantë të shfrytëzuar për luftën e saj kundër Ukrainës për të shmangur mobilizimin e brendshëm. Rekrutët e huaj nga Nepali, Kuba, Uzbekistani, Armenia, Kazakistani, Somalia, si dhe vende të tjera të Azisë Qendrore dhe Afrikës, kanë shërbyer si objektiva kryesore për rekrutim.

Në janar, presidenti rus Vladimir Putin lëshoi një dekret që lejon shtetasit e huaj që i bashkohen Forcave të Armatosura Ruse të mund të aplikojnë për nënshtetësinë ruse.

Kuba dhe Rusia, dy aleatë që nga fillimi i Luftës së Ftohtë, kanë udhëtime reciproke pa viza midis vendeve, si dhe fluturime direkte midis Havanës dhe Moskës.

LEXO EDHE:

Back to top button