BE do të rekomandojë negociatat me Ukrainën

BE do të rekomandojë negociatat me Ukrainën

Komisioni Evropian thuhet se do të rekomandojë këtë muaj që bisedimet e pranimit në BE duhet të fillojnë me Ukrainën. Është pjesë e një përpjekjeje për të sinjalizuar mbështetje për Kievin përpara se Hungaria të marrë presidencën e radhës të BE muajin e ardhshëm, raportoi Financial Times. Në fillim të këtij viti, BE-ja njoftoi se po dërgonte një ndihmë shtesë prej 42 miliardë funtesh për Ukrainën, por vetëm pas javësh rezistence nga Hungaria, e cila thuhet se ka shqetësime për të drejtat e pakicave në Ukrainë. Marrëveshja përfshinte një diskutim vjetor të paketës dhe opsionin për ta rishikuar atë në dy vjet “nëse është e nevojshme”. Hungaria merr presidencën e radhës të BE-së më 1 korrik. Aktualisht mbahet nga Belgjika. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button