BE-ja do të përballet me javë ‘shumë sfiduese’ mes presionit rus mbi ekonominë dhe furnizimin me energji

- Sektori energjetik i Rusisë do të vuajë nga mungesa e investimeve teknologjike të BE-së, thotë shefi i politikës së jashtme të bllokut Josep Borrell

BE-ja duhet të përgatitet për javët ‘shumë sfiduese’ në vijim për shkak të presionit të ushtruar nga ‘lufta hibride’ e Rusisë mbi ekonominë dhe furnizimin me energji të bllokut, paralajmëroi të hënën shefi i politikës së jashtme të saj.

“Javët e ardhshme do të jenë shumë sfiduese, para së gjithash, për ukrainasit duke paguar me jetën e tyre një taksë të lartë për këtë luftë, por edhe për evropianët e tjerë me stresin ekonomik dhe energjetik”, tha Josep Borrell përmes një lidhjeje video në një inter- aktivitet parlamentar i organizuar nga legjislatura e Republikës Çeke në kryeqytetin Pragë.

Duke akuzuar Moskën për një ‘luftë hibride’ kundër bllokut dhe armatim të krizës energjetike, Borrell tha në Konferencën Ndërparlamentare për Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë se Evropa përballet me ‘perspektiva të vështira’.

Ai gjithashtu nënvizoi se nga pasojat e luftës do të vuanin edhe pjesa tjetër e botës, veçanërisht vendet afrikane, duke theksuar se nuk ishin sanksionet e bllokut kundër Rusisë që shkaktuan krizën ekonomike, por vetë konflikti që Brukseli ka kërkuar të ndalojë. duke vendosur masa kufizuese.

Në të njëjtën kohë, Borrell pohoi se ndikimi i sanksioneve të BE-së në ekonominë ruse ishte ‘sigurisht në rritje’, veçanërisht në sektorët e teknologjisë së lartë, si aviacioni.

Ai shpjegoi gjithashtu se sektori energjetik rus ishte në “modalitet deflacioni” pasi nuk mund të “vazhdonte zhvillimin” e kapaciteteve të gazit dhe naftës pa teknologjinë perëndimore.

Furnizimi me energji dimërore i BE-së është bërë i pasigurt mes vendimeve të fundit të Moskës për të frenuar eksportet e gazit në bllok dhe çmimet rekord të tregut për lëndët djegëse fosile, duke shkaktuar inflacion.

Ministrat e BE-së përgjegjës për energjinë do të mbajnë një takim urgjent të premten për të diskutuar situatën, ndërsa Komisioni Evropian po përgatit një reformë strukturore të tregut të energjisë të bllokut.

Që kur Rusia filloi një luftë kundër Ukrainës më 24 shkurt, BE-ja ka vendosur shtatë paketa sanksionesh, duke ndaluar importet e arit, naftës dhe qymyrit, si dhe eksportin e mallrave luksoze dhe teknologjisë së përparuar. Ajo gjithashtu ka përjashtuar bankat ruse dhe bjelloruse nga sistemi ndërkombëtar i pagesave SWIFT. /AA

LEXO EDHE:

Back to top button