Benefitet e Shqipërisë me kalimin në Divizionin B

Kombëtarja e Shqipërisë me fitoren 3-2 ndaj Bjellorusisë, u ndal në vendin e parë të Grupit të 4-të në Divizionin C dhe me këtë morri të drejtën e garës në Divizion C të edicionit të ardhshëm.

- Advertisment -

Fillimisht vet vendi i parë në grupin e katërt,  sjell 1.125 milionë euro shpërblim për FSHF-në, njësoj sa edhe shifra e pjesëmarrjes ne Divizionin B.

Vendi i parë ngjit Shqipërinë ne Divizionin B për edicionin e ardhshëm, me kombëtare edhe më të forta, me më tepër te ardhura.

Ndërkohë, vendi i parë i jep Shqipërisë shanset për t’u ngjitur një vazo me lart referuar kualifikueseve për Botërorin 2022, bazuar në renditjen e përfaqësueseve europiane me kriter pikërisht ecurinë në Ligën e Kombeve. (Foto: TCH)

LEXO EDHE:

Back to top button