Biden dhe Netanyahu do të takohen në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Biden dhe Netanyahu do të takohen në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Presidenti i SHBA Joe Biden do të takohet me udhëheqësin izraelit Benjamin Netanyahu në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork të mërkurën, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, pas disa muajsh tensionesh.

Dyshja do të takohen për të diskutuar “vlerat e përbashkëta demokratike midis Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit dhe një vizion për një rajon më të qëndrueshëm dhe më të begatë dhe të integruar, si dhe për të krahasuar shënimet mbi kundërvënien dhe frenimin efektiv të Iranit”, tha këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan.

Netanyahu kishte njoftuar në fillim të këtij muaji se do të vizitonte Shtetet e Bashkuara, një nga aleatët më të vendosur të Izraelit, por fillimisht nuk kishte pasur plane për takime me zyrtarët amerikanë gjatë udhëtimit, një rast i pazakontë për vizitat e liderëve izraelitë.

Biden ka kritikuar rishikimin gjyqësor që po përparon qeveria e djathtë e Netanyahut, të cilën kundërshtarët e përshkruajnë si një kërcënim për demokracinë në Izrael.

Netanyahu ende nuk është ftuar në Shtëpinë e Bardhë që nga kthimi në pushtet në dhjetor në krye të asaj që Biden e kishte përshkruar si “një nga administratat më ekstremiste” në historinë izraelite.

Shtëpia e Bardhë tha në korrik se Biden dhe Netanyahu “do të takohen në Shtetet e Bashkuara më vonë këtë vit”, por nuk dha detaje të mëtejshme.

LEXO EDHE:

Back to top button