Biden: SHBA do të forcojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës pas sulmeve ruse

Biden: SHBA do të forcojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës pas sulmeve ruse

Presidenti i SHBA, Joe Biden tha se sulmet vdekjeprurëse me raketa ruse në disa qytete të Ukrainës të sjellin në vëmendje brutalitetin e tmerrshëm të Rusisë.

Sulmet gjatë ditës vranë të paktën 31 persona dhe plagosën 154, sipas zyrtarëve ukrainas. Një nga vendet e goditura ishte spitali i fëmijëve Okhmatdyt në Kiev, i cili është më i madhi i këtij lloji në Ukrainë.

Biden tha në deklaratën e tij se SHBA dhe aleatët e NATO-s do të shpallin masa të reja për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

“Është kritike që bota të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën në këtë moment të rëndësishëm dhe që ne të mos injorojmë agresionin rus”, tha Biden.

LEXO EDHE:

Back to top button